За Варна

За морската ни столица, като домакин на Маратон Варна!

Picture of БЛАГОМИР КОЦЕВ, Кмет на Община Варна
БЛАГОМИР КОЦЕВ, Кмет на Община Варна

До участниците в маратон „Варна“
Уважаеми спортисти,

Добре дошли във Варна – морската столица на България и Европейска младежка столица 2017!

За нас е чест да бъдем домакини на това престижно спортно събитие, което събира най-ентусиазираните и верни приятели на бягането. Вярвам, че участието в надпреварата ще се превърне за всеки от Вас в незабравимо изживяване, изпълнено с много емоции и положителен заряд!

Уверен съм, че добрата енергия и младежкият дух, които маратон „Варна“ генерира, ще заредят града ни с много настроение, затова на финала всички ще бъдат победители! Бъдете здрави, позитивни и успешни!

за града

Варна е третият по големина град в България

и най-големият на българското Черноморие, заемащ площ от 205 кв.км. Разположението на града по северното крайбрежие на Черно море, както и богатите природни ресурси, го превръщат в един от най-известните курортни центрове в Европа и най-големия в черноморския регион. Едновременно с това той е пресечна точка на пътя между Средния изток и Западна Европа.

Варна е разположена на западния бряг на Черно море, благодарение на което се радва на мек климат през цялата година.

Морска гара Варна

Регионът на Варна, в който влизат и курортите Златни пясъци и Св. Св. Константин и Елена са добре известни със своите великолепните обширни плажове, топлото синьо море, лечебните минерални извори. В к.к. „Св.св. Константин и Елена” има 7 минерални извора с температура на водата между 40 и 60 градуса, без аналог в Европа.

Варна разполага с впечатляващ нощен живот и мнозина казват, че „градът никога не спи”. През летните месеци е почти невъзможно да се намери затворен бар или клуб през нощта. Много от баровете и ресторантите лятото са разположени директно на брега на морето, в близост до Морската градина.

Трасето на състезанието минава през основни забележителности на град Врана:

Варненски делфинариум

Феста Делфинариум е единствено по рода си в България атракционно съоръжение. Разположен е сред зеленината в северната част на варненската Морска градина, с чудесен изглед към морето.Открит е на 11.08.1984 г. и е един от символите не само на Варна, а и на българския туризъм. Делфинариумът е неотменна точка в програмите на всички туристи, посещаващи Черноморието.

делфинариум Варна

Сградата впечатлява с футуристичната си конструкция и фасада от алуминий и стъкло. Делфинариумът е проектиран от колектив, под ръководството на известния архитект Симеон Саралиев. Самата постройка представлява лека пространствена конструкция във формата на стъклен куб, с размери 30 х 30 метра и височина 14 метра.

Интересна подробност е, че изкопните работи по инсталационния етаж и самите басейни са се извършили след монтирането на носещата покривна конструкция.

Зоологическа градина Варна

Зоопарк – Варна е създаден през 1961г. с 9 екземпляра животни на територия 23,400 дка. Един от първите обитатели на Зоопарка е мечока Максим, подарен от командира на “ескадрен миноносец” – Георги Димитров. Десет години по-късно разполага с около двадесет вида животни и птици, а днес с 72 вида.От 2003 г. изпълнява ролята на спасителен център. За периода 2003 – 2008г. са спасени, излекувани и върнати в природата около 40бр. защитени видове птици и дребни бозайници. Зоопарка разполага с добра база за водоплаващи птици с три каскадни езера, където птиците са практически на свобода сред богата растителност.

В Зоопарка се отглеждат приблизително 17 защитени вида животни и птици. Съвместно с РИОСВ – гр. Варна се следи броя, популацията им и връщането в природата на животни, които могат да съществуват самостоятелно.

Аквариум Варна

Аквариум Варна е център за популяризиране на черноморската флора и фауна, на хидрологичните и хидрохимични особености на Черно море.

Живата експозиция на Аквариума обхваща представители на всички групи, които съставят фауната на Черно море. Най-много са видовете от средиземноморския комплекс, проникнали през Босфора. Черноморската рибна фауна обхваща около 140 вида, от които важно стопанско значение имат трицоната, сафридът, скумрията, паламудът, калканът, карагьозът, хамсията, кефаловите риби, попчетата и др.

Експозицията представя и много видове сладководни риби и някои екзотични представители.

В другите 2 експозиционни зали могат да се видят препарирани представители от Световния океан, да се проследи миграцията на рибите, нагледно да се разгледа хранителната верига в морските води, структурата и особеностите на Черно море.

Астрономическа обсерватория и планетариум

На 22 май 1968 година тържествено е открит първия в България астрономически комплекс състоящ се от обсерватория, планетариум и кула с махало на Фуко. Наименуван е „Николай Коперник“. Директор на обсерваторията от създаването ù до 1989 година е Николай Петров.

През 1971 година е започнато изграждане на филиална астрономическа обсерватория в село Аврен. Към обсерваторията е организиран Младежки астрономически клуб „Канопус“. От 1973 година Варненската обсерватория организира ежегодно Национална младежка астрономическа конференция.